Розташування – Шевченківський район між вулицями Панча та Варшавська

Сучасна назва – з 1993 року

Колишні назви – до 1929 року – вул..Станіслава
Конарського(польський педагог, реформатор освіти); з 1929 року – назва На Торфи; з 1946 року- частина вул. Торф’яної.

Забудова вулиці – двоповерховий конструктивізм 30-их рр.., багатоповерхівки 70-80-их рр..

Персона:

Ім’я Юрія Липи не є таким вже й відомим широкому загалу, але тим не менше,ця постать є достатньо значимою для нашої історії. Майбутній громадський діяч, поет, письменник, лікар, публіцист та геополітик Юрій Іванович Липа народився 5 травня 1900 року в місті Одеса тодішньої Російської імперії у сім’ї значного громадсько-політичного діяча Івана Липи, який був комісаром Одеси від Центральної Ради, міністром культури і віросповідань УНР та міністром здоров’я УНР в екзилі(з 1921 року).

Освіту молодий Юрій здобув у гімназії №4 в Одесі, де й вступив до Новоросійського університету. У 1917 р. молодий юнак робить свої перші кроки на літературній ниві — він є редактором часопису «Вісник Одеси», пише свої перші брошури: «Союз визволення України» (історія і діяльність), «Королівство Київське за проектом Бісмарка», «Носіть свої відзнаки», «Гетьман Іван Мазепа», які побачили світ у заснованому батьком видавництві «Народний стяг». Тоді ж, з огляду на загрозу більшовицького перевороту в м. Одесі вступає до Гайдамацької дивізії, бере учать у боях за Одесу з більшовиками.

Після поразки визвольних змагань вступає в Познанський університет, де здобуває фах лікаря. В цей час стає організатором патріотичного гуртка. Після завершення у 1929 році університету разом з Є.Маланюком стає одним з організаторів літературного гуртка «Танк». Активно друкує свої літературні роботи – «Козаки в Московії»,«Нотатник»,«Гринів» та інші. В кінці 30-их років написав дві політичні праці «Українська доба» й «Українська раса», в яких проаналізував політичні доктрини Європи XX століття. Найповніше ідейно-філософські погляди Липи розкриті в його «всеукраїнській трилогії» — «Призначення України» (1938), «Чорноморська доктрина» (1940) та «Розподіл Росії» (1941). В цих працях Юрій Липа виступає як теоретик сучасної української геополітики.
У 1940 році створює у Варшаві Український Чорноморський інститут – науково-дослідну установу вивчення політичних і економічних проблем, що постануть перед Україною після здобуття незалежності. Протягом 1940—1942 років ними було видано 40 актуальних праць. Після переїзду влітку 1943 до Яворова (тепер Львівська область) став одним з активних учасників українського руху Опору. Працюючи як лікар, Липа організував підпільні курси по підготовці медичних кадрів для Української Повстанської Армії, готував тексти листівок та відозв до населення і німецьких солдат. З липня 1944 – інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах. Потрапив до рук НКДС в с.Іваники Яворівського району 19 серпня 1944 року, а вже 20 серпня він був замордований в с.Шутова Яворівського району. Похований в с.Бунів теж Яворівського району.

Голові філософські праці:
• «Українська доба»
• «Українська раса»
• Геополітичні орієнтири нової України
• «Великі заповіти»,
• “Призначення України” (1938)
• «Чорноморська доктрина» (1940),
• «Розподіл Росії» (1941)

липа2 липа

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s